پروتز های چشمی

پروتز چیست؟

بيماري‌ها و جراحات جدي از عمده ترين عوامل از دست دادن چشم هستند. متاسفانه بر اساس آمار ساليانه حدود نيم ميليون نفر در دنيا به دليل تروماهاي چشمي و ساير حوادث نابينا مي‌شوند. آمار چنين حوادثي معمولاً در جوامع توسعه نيافته بيشتر از جوامع توسعه يافته است. در اصل اين اتفاق عموماً در سنين کار حدود 35 تا 40 سالگي رخ مي‌دهد. در مشاغلي مانند جوشکاري و تراشکاري، در صورت عدم استفاده از عينک‌هاي ايمني، امکان پرتاب ذرات ريز به چشم وجود دارد. ديگر عواملي که موجب از دست دادن چشم مي‌شوند عبارتند از:

بيماري مادرزادي به نام Microphthalmia، در اين بيماري به علتي ناشناخته، رشد چشم کامل نشده و کوچک مي‌ماند. اين چشم‌ها کاملاً نابينا هستند و شايد در بهترين حالت داراي اندکي ادراک نور باشند.

برخي افراد در هنگام تولد فاقد يک يا هر دو چشم هستند. اين بيماري Anophthalmia نام دارد و يکي از مشکل‌ترين موارد کارگذاري چشم مصنوعي است.

بيماري ارثي Retinoblastoma که ناشي از بروز سرطان يا تومور است. احتمال از دست دادن چشم در اثر اين بيماري ۲۵ الي ۵۰ درصد (با توجه به بروز بيماري در يک يا هر دو چشم) برآورد مي‌شود.

گزارش‌ها حاکي از آن است که حدود 40 درصد از نابينايي ها به صورت يک چشمي رخ مي‌دهد. لذا ساخت پروتز‌هاي چشمي مي‌تواند قدمي مؤثر براي تسکين اين بيماران باشد.

پروتز هرگونه جسم يا وسيله‌اي است که جانشين عضو از دست رفته شده و تمام يا بخشي از کارکرد‌هاي از دست رفته را به فرد بازمي‌گرداند. به طور کلي پروتز‌هاي چشم در دو گروه آماده يا سفارشي ساخته مي‌شوند و اين پروتز‌ها از لحاظ ظاهر تا حد زيادي به يک لنز تماسي خيلي بزرگ شبيه و در مواردي مانند صلبيه، عنبيه، عروق خوني و شکل، کاملاً مانند يک چشم طبيعي هستند. اين پروتز‌ها بينائي از دست رفته بيمار را جبران نمي‌کند و تنها يک پوشش سطحي است براي اينکه بيمار بتواند حضور شادابي در اجتماع داشته باشد. حتي اگر فردي هر دو چشم خود را از دست داده باشد، مي‌تواند پس از عمل جراحي تخليه چشم از پروتز استفاده کند.

 
 

طراحي پروتز با تکنيک هاي پيشرفته الگوبرداري از چشم طبيعي

 

پيشنهاد شرکت نگاه نصف جهان:

بهره گيري از ايمپلنت‌هاي کروي ساخته شده توسط شرکت IOI

Hydroxyapatite Bio-eye

 

زماني که بدن انسان بر اساس جراحت يا بيماري تغييري مي‌کند، زندگي او تحت تأثير قرار مي‌گيرد. اين گفته خصوصاً هنگامي که بخشي از صورت انسان مثل چشم، درگير شده باشد، صادق است. تا سال ۱۹۸۹ کساني که يکي از چشم‌هاي خود را از دست مي‌دادند اميد کمي به ادامه زندگي به طور طبيعي داشتند؛ چرا که يک چشم مصنوعي براي آن‌ها نصب مي‌شد که فاقد حرکت بود و لذا ظاهر طبيعي براي چشم فراهم نمي‌شد.

امروزه به لطف پيشرفت چشمگيري که در زمينه کاشتني‌هاي کروي زيست سازگار به وجود آمده، ديگر از دست دادن يک چشم به معناي از دست دادن ظاهر طبيعي نيست. هزاران نفر در حال حاضر از اين موفقيت پزشکي بهره مي‌برند.

ايمپلنت کروي و کوچک گفته شده براي حفظ ساختار طبيعي حدقه کاربرد دارد و از چشم مصنوعي پشتيباني مي‌کند در حالي که خود آن قابل رؤيت نيست. چشم مصنوعي بخش قابل رؤيت و جلويي چشم است که ظاهر طبيعي چشم و بافت اطراف آن را شبيه سازي مي‌کند. چشم‌هاي مصنوعي از هزاران سال پيش شناخته مي‌شده و در حالي که اولين ايمپلنت کروي حدود ۱۰۰ سال قبل ساخته شده و از جنس شيشه يا طلا بوده و بعد از آن با مواد پلاستيکي يا سيليکوني جايگزين شده است.

ايمپلنت هاي پيشنهادي ما جهت استفاده در عمل‌هاي جراحي تخليه چشم Bio-eye orbital implant‌ نام دارند که توسط کمپاني IOI ساخته شده و در حال حاضر بيشترين سابقه استفاده را به خود اختصاص داده است؛ اين ايمپلنت‌ها به عنوان بخش زنده‌اي از صورت بيمار محسوب مي‌شود؛ چرا که به عضلات چشم متصل مي‌شوند. نوع ديگري از ايمپلنت‌ها از پلي اتيلن متخلخل يا اکسيد آلومينيوم ساخته مي‌شود که در اين صورت با طبيعت بدن سازگاري ندارد. در حالي که ايمپلنت‌هاي IOI از مواد متخلخل زيست سازگار و در عين حال متراکمي ساخته شده‌اند و کاملاً‌ از نظر کاربري و ايمني، عملکرد مورد انتظار را فراهم مي‌کنند.